Nevusi

El. pošta Štampa PDF

Nevusi ili madezi su promjene na koi koje su najcesce potpuno benignog karaktera, ali zbog nedovoljnog znanja i upucenosti kod osoba koje imaju te promjene na kozi stvaraju velike probleme i strah od "najgoreg".Nevusi su "defekti" koji nastaju u toku samog nastanka koze i sluzokoze,tacnije u embriogenezi. Uzrok nastanka su obicno genetski faktori, mada i poremecaji u toku trudnoce mogu biti predisponirajuci faktori za nastanak nevusnih promjena na kozi. Najcesci teratogeni faktori u trudnoci su: virusne infekcije,lijekovi u toku trudnoce, jonizirajuce zracenje, dijabetes mellitus, deficit cinka tokom trudnoce, alkoholizam majke tokom trudnoce.

  • Nevusi su najcesce prisutni nakon rodenja, ali se vrlo cesto njihovo pojavljivanje desava tokom djetinjstva. Dosta nevusa tokom života se spontano "izgubi" ali postoje i oni ciji se rast povecava tokom zivota. Najcesci nevus koji se srece u nasem podneblju je pigmentni nevus. Javlja se u djetinjstvu ili na rodenju, jasno je ogranicen od zdrave koze,benignog je karaktera i moze se lokalizovati na svim dijelovima tijela.
  • Ovaj oblik nevusa je obicno iznad nivoa koze velicine od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara,oblik mu je kupolast ili je na peteljci. Pigmentni nevus vrlo rijetko moze da prede u malignu formu,a najcescu predispoziciju za prelaz u malignitet imaju mali pigmentirani nevusi koji su izlozeni dugotrajnim mehanickim i hemijskim podrazajima ili suncevim zracima. Ovdje je vazno napomenuti da je vrlo vazna kumulativna doza suncevih zraka za svaki nevus, a to se vrlo cesto u dijagnosticiranju zaboravi.
  • Oko pigmentiranog nevusa se ponekad moze pojaviti bijeli prsten, a vremenom taj nevus "nestane" sto kod osoba izaziva vrlo cesto neopravdan strah. Tu se zapravo radi o tipu, halo naevusa (Naevus Sutton) koji rijetko moze preci u malignu formu ali ga svakako treba medicinski pratiti. Na kosmatom dijelu glave se srecemo sa nevusima koji su nastali iz uvecanih lojnih zlijezda (Naevus sebaceus),a izgledaju kao zuckaste ploce velicine 1-10 cm, a prisustvo provokativnih faktora,najcesce nekontrolisano izlaganje suncu (mornari,ratari i radnici koji rade na suncu),moze uzrokovati na postojecem nevusu tumor koze, bazocelularni epiteliom. Medutim,ovaj tumor ako se na vrijeme dijagnosticira,uspjesno se odstranjuje bez daljih komplikacija.
  • Vazno je naglasiti da nevuse koji se nalaze na mjestima kontinuirane iritacije (ramena i leda, grudi, regija pijasamprepona, stopala) pozeljno je odstraniti a nikako se drzati one narodne, ne dirati te promjene jer se mogu "dati na zlo". Nevuse je takode potrebno zastititi od izlaganja suncu,a da je doslo do prelaska nevusa u tumor govore nam sledeci znaci:nevus i okolina pocinju da svrbe,u nevusu i okolini se pojavljuju povremeni bolovi, nevus pocinje nekontrolisano da raste, a u blizini nevusa se pojavljuju novi slicni nevusi, boja se mijenja u tamniju i neujednacenu, na mali podrazaj se javlja krvarenje (sto je najcesce znak da se potrazi pregled dermatovenerologa), a ukoliko se na mjestu nevusa pojavi ulceracija to vec govori da je hirurska intervencija neodlozna.
  • Isto treba znati da svako krvarenje ako se nevus povrijedi ne mora znaciti da je doslo do nezeljenih posljedica. Preporuka za osobe koje imaju veliki broj pigmentiranih nevusa je da se ne izlazu suncu, ako primjete jednu od gore navedenih tegoba da se konsultuju sa dermatovenerologom i da ostecene nevuse ne lijece "narodnim" lijekovima.
 

Info

Za više informacija