Dermatofitije - gljivična oboljenja

El. pošta Štampa PDF

Najcesci uzrocnici gljivicnih oboljenja su; Candida, Trichophyton, Epidermophyton I

Microsporum. U zavisnosti od uzrocnika, klinicke lokalizacije na tijelu I zahvacenosti sloja koze, gljivicna oboljenja se dijele na nekoliko grupa I oblika.

DERMATOFITIJA SAKA  I STOPALA; najcesce se javlja kod mladih osoba koje se bave sportom Ili posjecuju bazene, kao I kod osoba koje boluju od dijabetesa, imunoloskih bolesti ili im je zbog drugih uzroka smanjena imunoloska zastita. Promjene na kozi su pracene crvenilom, svrabom I ljustrenjem I pucanjem koze, kao I sekrecijom koja moze da prede u bakterijsku infekciju ako se promijene "zapuste" te se ne pocne sa blagovremenim lijecenjem. Bolest se manifestuje izmedju prsta, na dorzumu stopala, a posto je znojenje  najizrazejnije na sopalima I dlanovima  promjene obicno na kraju zahvataju I ove dijelove koze. Znoj iritira postojece stanje, a kod osoba koje I ljeti budu u obuci vrlo cesto se ovim tegobama pridruzi I neugodan miris , koji oboljelom stvara dodatnu neprijatnost.

DERMATOFITIJA GLAVE; uzrocnik se lokalizuje na kozi glave, a gljivicne spore se lokalizuju oko stabljike dlake ili u samoj dlaki. Na oboljenim regijama  se javlja crvenilo,

mjehurici ispunjeni gnjojnim sadrzajem uz otok regionalnih limfnih zlijezda , posebno ako dodje do progresije oboljenja sto se obicno srece u djecijem uzrastu od 4 do 15 godine starosti. Dlake su suhe, bez pigmenta I lako se lome. Takodje, postoje gljivicna oboljenja kapilacija kod kojih je prisutna inflamacija  nakon koje dolazi do trajnog gubitka kose uz stvaranje oziljaka na mjestu promjena.

DERMATOFITIJA BRADE; oboljenje se lokalizuje na bradi I brkovima kod muskaraca, uglavnom su oboljeli I koza I dlake. Koza lica je inflamirana, korjen dlake u gnjojnim mjehuricima uz povremen otok regionalnih limfnih zlijezda, posebno ako se oboljenje tretira steroidnom terapijom sto je apsolutna pogreska. Na mjestu promjene, dlake se lako cupaju, a iz korjena dlake se cijedi gnjoj.

DERMATOFITIJA LICA; ovaj oblik dermatomikoze se karakterise; crvenilom, svrabom, ljustenjem, pecenjem I pogorsanjem nakon izlaganja suncu. Potrebno je pored dobre anamneze uraditi I laboratorijeske analize kako bi iskljucili bakterijske bolesti, virusne bolesti, dijabetes, lupus ili neku imunosupresivnu bolest.

LIJECENJE; Lokalno antimikoticna terapija, promjene na kapilaciji koje zahvataju dublje slojeve koze ukljucuju se adekvatni antibiotici ili sistemski antimikotici , uz obaveznu epilaciju(cupanje bolesnih dlaka).

Terapija treba da traje u prosjeku 3-6 nedjelja. Nakon izljecenja potrebno je uraditi 3 mikoloske kontrole, koje moraju biti uzastopno negativne I tada smatramo da je doslo do izljecenja.

 

Info

Za više informacija