Scabies

El. pošta Štampa PDF

scabScabies je pruriginozna i parazitarna dermatoza koja se karakterise intenzivnim pruritusom i sklonoscu prelaska sa osobe na osobu, narocitu u krugu porodice ili zajednickih kolektiva.

 

Obzirom na prirodu oboljenja ono je rasireno u cijelom svijetu uz povremene manje ili vece oscilacije u broju oboljelih. Uzrocnik oboljenja je vrlo osjetljiv na vanjske uslove zivota tako da se oboljenje prenosi direktnim kontaktom ili seksualnim putem.


Uzrocnik oboljenja je Sarcoptes scabiei, var.humanus, a po morfologiji pripada redu Arachnida iz reda Acari.

 

Zenka parazite je velicine 0,3 do 0,4 mm, a mozxjak 0,15 do o,2 mm.

Nakon kopulacije, muzjak ugine a zenka kopajucu kanalice u roznatom sloju koze polaze dnavno 2do 3 jajasca dnevno, ukupno 25 jaja nakon cega i zenka ugine u nekom od kanalica. Za desetak dana iz jaja se prvo izlegu larve a nakon toga odrasli paraziti i novi ciklus se nastavlja.U prosjeku na svakom oboljelom se moze naci od 10 do 20 odraslih parazita.

Alergijska senzibilizacija na parazita dogadja se u toku prva tri mjeseca, a negativizacija nakon jedne godine i vise. Ako se rade moguce ja tokom oboljenja zapaziti uvecanje IgG i IgM, koji nakon izlijecenja dolaze u dormalne vrijednosti. Nakon prvog kontakta sa oboljenjem inkubacija traje od 2 do 6 nedlja, a kod reinfekcija ona je nesto kraca i traje 1do 3 dana, a sve je ovo dosta varijabilno jer dosta uticaja na tok oboljenja imaju i ostali socio-ekonomski faktori kao i imunoloski status oboljeloga.

Mjesta na kojima se najcesce lokalizuje skabijes (predilekciona mjesta) su: interdigitalni prostori saka, laktovi, prednji zid aksila, fleksorna i ulnarna strana dorucja, trbuh, pojas, gluteusi i butine.

Kod muskaraca na potkoljenicama i genitalno, kod zena perimamilarno, a kod djece do 2 godine na dlanovima i tabanima. Kod odraslih osoba nikad nisu zahvacena seborocna mjesta (lice ,kapilicij, prsternalna i interskapularna regija, medjutim kod malih beba skabijesom moze biti zahvacena cijela koza.

Kliničkom slikom dominiraju, papule, papulo-vezikule i kruste. Ekskorijcije su obično linearne i pokazuju tragove češanja. Može se reći da su za ovo oboljenje karakteristične izvijugane linije u obliku slova S a predstavljaju skabiozne hodnike, a na jednom kraju se nalazi blago uzdignuće u kojem se nalazi ženka i naziva se monticulus scabiei.

Pored promjena na koži uz ovo oboljenje ide i osjećaj svrbeža koji je najintenzivniji tokom noći kad se oboljeli utople.

Nije rijetko da se postojeće ekskorijacije na koži sekundarno inficiraju bakterijama pa se razvije scabies impetiginisata, uz povremene folikulitise a ponekad i furunkule.

 

Postavljenje dijegnoze se uglavnom zasniva na karakterističnoj kliničkoj slici, zatim mikroskopskim nalazom parazita, njihovih jaja ili larvi u strugotinama kože montikulusa ili skabioznih hodnika.

 

Lijecenje oboljenja je u domenu dermatovenerologa ili doktora porodicne medicine ako se postavi ispravna i na vrijeme tacna dijagnoza

Poslednje ažurirano ( petak, 27 avgust 2010 21:44 )  

Info

Za više informacija