Bakterijska oboljenja kože

El. pošta Štampa PDF

oboljenjabOvu grupu oboljenja najčešće uzrokuju uzročnici kao što su Stafilokoki i Streptokoki, a u različitosti od nastanka i izazivača razlikujemo nekoliko vrsta oboljenja.

Impetigo contagiosa

 

Ovo oboljenje se uglavnom lokalizuje na površini kože a može biti uzrokovano stafilokokom i streptokokom. Promjene se javljaju oko folikula dlake, a infekcija se širi kako u dubinu tako i u širinu. Prve promjene se javljaju u ranom djetinjstvu i to obično na otkrivenim dijelovima tijela jer se prenosi kontaktom, zaraženim rukama (nokti). Oboljenje počinje u regiji dlake, javlja se mjehurić koji je ispunjen mutnim sadržajem, nakon kratkog vremena puca ostavljajući kraste medno-žute boje koje su bolne a često ovu upalnu rekciju može pratiti otok regionalnih limfnih žlijezda. Ukoliko se ovo oboljenje javi u porodici posebno pažnju treba posvetiti čuvanju od infekcije (male bebe).

Angulus infectiosus oris

 

Ovo oboljenje etiološki može da bude streptokokno ili stafilokokno, a uglavnom se javlja kod male dijece ili djaca predškolskog uzrasta.

Uglavnom se lokalizuje na uglovima usana u vidu eritema, inflamacije i ragada, iz kojih nakon plakanja, smijanja ili povređivanja može da se javi diskretno krvarenje. Korištenjem istog pribora za jelo može doći do širenja oboljenja.

Vrlo često se ovo oboljenje može zamjeniti sa promjenama koje nastaju zbog kandide, ali se ova oboljenja uglavnom javljaju kod starijih osoba koje imaju dijabetes melitus ili nose ne adekvatne proteze.

 

Folliculitis staphylococcica

 

U zadnje vrijeme ovo oboljenje se dosta često javlja i uglavnom se sreće kod mlađe populacije a vezan je za nedovoljno higijenski ispravnu depilaciju.

Oboljenje se manifestuje papulama, papulo-pustulama i bolom na presiju oboljenih regija kože. Promjene se takođe lokalizuju na regiji brade kod muškaraca koji se briju a imaju infekciju (gornja usna), gdje dolazi do diseminacije promjena na cijelo lice.

Ukoliko se promjene skupljaju u ploče može doći do otoka i inflamacije regionalnih limfnih žlijezda.

 

Furunculus i carbunculus

 

Uzročnik furunkula je bakterija Staphylococcus aureus a oboljenje uglavnom počinje kao folikulitis, gdje se prvo javlja perifolikulanra inflamacija, papula sa gnojnim sadržajem, da bi nakon toga došlo do edema i inflamacije sa centralnim gnojnim sadržajem i nekrozom. Upalni proces je bolan i praćen edemom sa otokom regionalnih limfnih žlijezda. Promjene se najčešće javljaju na butinama, licu, vratu i anogenitalnoj regiji. Upalni proces je naročito opasan ako se javi na gornjoj usni zbog komunikacije sa kavernoznim sinusom koji može nakon inflamacije da trombozira.

Kod furunkula se obično kasnije javi centralna nekroza sa gnojnim sadržajem koji se najčešće spontano očisti uz uvjek prisutan bol i otok regionalnih limfnih žlijezda.

Za razliku od furunkula kod karbunkula se istovremeno pojavljuje više grupisanih furunkula, opšte stanje oboljelog je nešto teže, može se javiti visoka temperatura, opšta slabost uz bol i otok limfnih žlijezda.

 

Cellulitis

 

Ovo je dermatološko oboljenje koje se lokalizuje najčešće na potkoljenicama i licu. a uzrokuje ga Streptococcus pyogenes.

Ukoliko postoji hronični edem on može da pogoduje nastanku oboljenja. Osnovne tegobe su otok, koji je lokalizovan i bolan, prisutno je crvenilo a na mjestu promjena temperatura je nešto veća od normalne. Takođe je prisutna febrilnost i bolovi lokalnog karaktera.

Terapija i liječenje ovih oboljenja je u nadležnosti dermatovenerologa..

 

 

Info

Za više informacija