Alergija

El. pošta Štampa PDF

alergija-tGledajući uopšteno, alergija je pojam koji nam govori o preosjetljivosti našeg tijela na neke supstance sa kojima dolazimo u kontakt. Osnovna su tri puta kojima se ti alergeni (antigeni) mogu naći u našem organizmu; preko kože, putem organa za disanje (respiratorni put) i putem organa za probavu (digestivni put).

 

 

Postoji nekoliko tipova preosjetljivosti, ali mi ćemo se ovdje zadržati na preosjetljivosti prvog tipa.

Ona se manifestuje povećanjem imunoglobulina E, koji izaziva pretjeranu aktivnost mastocita i bazofila.

 

Kad „krene „ alergijska reakcija, njen put je nepredvidiv. Može se završiti kao blaži oblik u vidu, kašlja, kihanja curenja i peckanja u nosu, podražaja kapaka oka što izaziva pojačano lučenje suza, ili kao teži oblik a to je anafilaktična reakcija ili anafilaktički šok.

 

Alergija se različito manifestuje na koži, može se loklizovati samo na jednoj regiji tijela ili može da zahvati cijelo tijelo.

 

Ako posmatramo lokalne reakcije onda iste možemo da podjelimo na organe koji su zahvaćeni alergijskom reakcijom a to su; oči-alergijski konjuktivitis, svrbež, crvenilo i pojačano lučenje suza.

 

Nos-curenje iz nosa kao da smo prehlađeni, crvenilo nosa i nosne sluznice, ušne školjke-tegobe se ovdje uglavnom vežu za zatvorenost Eustachijeve tube, tako da se ima osjećaj zapušenosti slušnog kanala, bola, osjećaja vrtoglavice i nagluhisti.

 

Tegobe od respiratornih organa- disanje i je vrlo često otežano uz osjećj manjka kisika (zraka), a takođe je moguća pojava astme i alergijskog bronhitisa, uz izražen kašalj u naletima, kad se dođe u kontakt sa alargenom.

 

Na koži-se pojavljuju promjene u vidu eritema, urtikarijalnih crteža, alergijskih manifestacija oblika ekcema, ili pak klasične urtikarije a svim njenim propratnim tegobama.

Što se tiče opštih tegoba ili anafilaksije tu se mora prevashodno misliti na reakcije koje se manifestuju odmah nakon kontakta ili unošenja alergogene supstamce u organizam.

 

Takođe je važno napomenuti da se prve tegobe pojavljuju već u prvom satu i one su u vidu; peckanja u grlu, otežanog gutanja, kašlja, crvenih fleka po cijeloj ili dijelovima kože, pad pritiska koji dovodi do mučnine, opšte slabosti, ako se ne pristupi liječenju dolazi do ubrzanog rada srca, straha, anksioznih poremećaja, i na kraju gubitka svijesti.

 

Zbog same prirode oboljenja u anafilaksiji se mora djelovati pravovremeno sa adekvatnom terapijom jer posledice mogu biti nepopravljive ako se zakasni.

 

Dijagnoza alergija se postavlja nakon dobro uzete anamneza uz pomoć nekoliko vrsta alergoloških testova a to su: kožni testovi (test uboda ili prick test, test grebanjem ili scratch i test kontaktom.), testovi putem krvi (RIST-Radio-Imuno-Sorbent-Test), i RAST (Radio-Allergo-Sorbent-Test), kao i provokacijski testovi kad se direktno alergogenim supstancijama podražuju sluznice alergičnih osoba.

 

Liječenje alergija je u domenu dermatovenerologa i interniste-alergologa.

Oboljenja grupe pemfigusa nastaju usljed stvaranja autoantitjela na antigene u sastavu dezmozoma, struktura odgovornih za koheziju epidermalnih keratinocita.

 

Ona kod pemfigusa zavisi od etničkih faktora; sa najvećom učestalošću oboljenje se javlja u Jevreja, naroda Srednjeg Istoka ili Mediteranskog porekla. Žarišta endemskog pemfigusa postoje u Brazilu (fogo selvagem) i Tunisu.

 

Info

Za više informacija