Benigni tumori kože

El. pošta Štampa PDF

tumori

Navedeni tumori kože se razlikuju od malignih kako u svojem nastanku, tako i konačnoj dijagnozi i lijecčenju. Tip ovih tumora sporije raste, ograničeni su u zdravo tkivo i ne daju metastaze.


DERMATOFIBROMA

Dermatofibrom predstavlja benignu reaktivnu hiperplaziju vezivnog tkiva kože, koja nastaje usled traume ili poslije ujeda insekta.

Ovaj tumor se javlja kao odraz reaktivne hiperplazije vezivnog tkiva u formi solitarnog čvorića veličine oko 1cm, kupolasto izdignutog iznad kože, smeđe boje, koji se ugiba pri hvatanju prstima.

Ovi tumori su čvrsti, solitarni ili multipli intradermalni nodulusi, najčešće lokalizovani na ekstremitetima. Pokretni su prema podlozi i srasli sa kožom, veličina im ne prelazi jedan cm. Koža iznad njih je crvena ili crveno-smeđa, ali takođe može biti plavo-crna zbog taloženja hemosiderina.

VERRUCA SEBORRHOICA (Keratosis seborrhica)

Seboroične veruke su benigne papilomatozne promjene koje potiču od epidermisa. Česte su nakon pedesete godine života.

Promjene su multilple i simetrično raspoređene po seboroičnim predjelima lica, grudi i leđa.

Jasno su ograničene, infiltrovane baze. U početku su pljosnate ili blago uzdignute, svijetlo do tamnosmeđe boje, somotaste površine. Potpuno formirane dostižu prečnik i do tri centimetra, površina im cesto postaje hrapava sa rožnatim čepovima.

LIPOMA

Lipom je benigni tumor koji potiče od zrelih adipocita.

Pretežno se javlja kod mlađih ženskih osoba. Uglavnom su lokalizovani na vratu, trupu i ekstremitetima. Promjene se javljaju supkutano u vidu napetih, elastičnih, dobro ograničenih čvorova, koji su pokretni prema okolini.

KELOID

Keloidi su benigni kutani tumori koji nastaju zbog prekomjerne aktivnosti fibroblasta. Javljaju se nakon povrede ili nekih drugih patoloških stanja kože, a mogu se javiti i spontano. Najčešće nastaju nakon opekotina, akni, bakterijskih infekcija, a i nakon postoperativnih ožiljaka.

Predilekciona mjesta su lice, ušne školjke, vrat, gornji dio leđa, presternalna regija, dok se veoma rijetko javlja na dlanovim i tabanima. Nastaju nedeljama ili mjesecima nakon povrede, prvo kako eritematozna i  čvsta papula, koja svrbi ili je osjetljiva. Nakon nekoliko mjeseci postepeno se širi na ivici lezije. Na kraju evolucije, koja može da traje godinama, keloidi postaju pigmentovani (prvo crvenosmeđi, a na kraju ružičasti) i čvrsti.

XANTHOMA

Ksantomi su benigni tumori koji se javljaju kod hiperlipoproteinemija, a nastaju zbog nagomilavanja makrofaga ispunjenih lipidnim materijalom. Njihova pojava zahtijeva ispitivanje metabolizma lipida, jer mogu biti prvi klinički znak hiperlipoproteinemije.

Najznačajniji kožni oblici su:

Xanthelasma

Predstavlja jasno ograničene, uzdignute i ravne, bijele ili žute ploče na periorbitalnoj regiji. Većina ih nije udružena sa hiperlipoproteinemijom, dok 10 do 20 procenata može da ima povišene lipide. Za liječenje je bitna korekcija metaboličkog poremećaja, ukoliko postoji. Promjene se mogu odstraniti kauterizacijom ili hirurški.

Xanthoma tuberosum

Obično je udružena sa hiperlipoproteinemijom II i III tipa ( klasifikacija po Fredericksonu). Najčesšće se javljaju namjestima koja su izložena traumi, kao što su laktovi, koljena i zglobovi. Promjene variraju i u obliku i veličini, od malih papula do lobularnih čvorova koji su žute ili narandžaste boje, obično praćeni eritematoznim haloom.

Xanthoma eruptivum

Obično se javlja kod pacijenata sa povišenim vrijednostima triglicerida. Nastaje naglo i eruptivno, pojavom difuzno rasutih promjena na ekstenzornim stranam ekstremiteta i po trupu. Promjene se javljaju u vidu žutihnoj osnovi. Snižavanje triglicerida praćeno je povlačenjem promjena.

Poslednje ažurirano ( utorak, 01 april 2014 17:03 )  

Info

Za više informacija