Alergeni i alergija

El. pošta Štampa PDF

alergija-1

Alergija je nepravilno funkcionisanje imunološkog sistema, a to se manifestuje time da organizam osobe koja je alergična burno reaguje na neke materije iz našeg svakodnevnog okruženja koje sa zdravstvenog gledišta uopšte nisu štetne za druge osobe.

 

 

Sve te materije nazivamo zajedničkim imenom alergeni. A reakcija na alergene može da se manifestuje kod preosjetljivih osoba kao, dermatitis (ekcem), astma, bronhitis, rinitis, konjuktivitis itd.

 

Svaki organizam koji ima očuvan imuni sistem, isti ga brani od bakterija, virusa i gljivica, ali kod osoba sa oštećenim imunim sistemom (alergičnih), njihov imuni sistem ne prepoznaje određene alergene sa kojima dolazi u kontakt i protiv njih stvara antitijela.
Ta antitijela nazivamo imunoglobulin E(IgE),a koji se veže hemijskom reakcijom za ćelije koje se zovu mastociti, a oni se nalaze u velikom broju u plućima, probavnom traktu, očima, sluznici nosa i posebno pod površinom kože.

Alergijska reakcija nastaje onog momenta kada antitijela IgE prepoznaju alergen, vežu se za njega čim iniciraju da mastociti oslobađaju jake hemijske supstance kao što je histamin koji onda izaziva različite simptome i tegoba u zavisnosti koji je organ zahvaćen ovom reakcijom.

Takođe treba napomenuti da se alergijska reakcija može pojaviti za nekoliko sekundi i bude tako jaka da ugrožava život a može se javiti i nakon nekoliko sati.

 

Najčešći alergeni sa kojima dolazimo u kontakt u našem okruženju su; ubodi insekata, polen, korov, plijesan, hrana (jaja, kravlje mlijeko, kikiriki, ribe, (plodovi mora), lijekovi, životinje (mačke, psi, zečevi, konji, svinje, hrčci), grinje, jagode, konzervansi i vještačke boje u raznim namjernicama.

Alergeni u organizam mogu doći udisanjem preko pluća (dlake životinja, polen, grinje) i oni uglavnom ne izazivaju anafilaksiju.
Alergeni koji se unose hranom (mlijeko, jaja, sjemenke, konzervansi, ribe, jagode, školjke), uglavnom izazivaju, lokalno i opštu alergijsku reakciju, ali nije isključena i pojava anafilaksije.

I alergeni koji dolaze u organizam preko kože su obično, razne kupke, šminka, sapuni i losioni. A posebno treba izdvojiti alergene koji ubrizgavaju insekti, ose, pčele, stršljeni i ostali kukci, koji vrlo često mogu uzrokovati kako teško opšte stanje tako i anafilaksiju i šok sa letalnim završetkom ako se na vrijeme ne preduzme adekvatno liječenje.

Tegobe koje nastaju nakon kontakta sa alergenom zavise od načina ulaska u organizam.
Kontakt sa polenom izaziva alergijski rinitis ili polensku groznicu.Takođe može izazvati alergijski konjuktivitis, sinusitis i faringitis sa prisutnim otežanim disanjem i kašljem.
Ako posmatramo po sistemima onda možemo reći da se promjene na koži manifestuju u obliku dermatitisa, otoka i urtikarije, od strane dišnih puteva javlja se rinitis, kašalj, bronhitis, od strane probavnog trakta javlja se mučnina, proljev, gađenje bolovi u stomaku, a od neuro-srčanih tegoba najčešće se javljaju slabost, malaksalst, gubitak svijesti zbog niskog krvnog pritiska.

Liječenje alergoloških oboljenja je u domenu dermatologa ali pacijenti koji su preosjetljivi na ubod insekata a postoji mogućnost da su izloženi njihovom ujedu moraju uz seba nositi posebne sirete u kojima se nalazi antidot koji sama osoba daje sebi najčešće u natkoljenicu u vrlo kratkom vremenu jer su alergijske reakcije i tegobe vrlo brze i teske i často mogu zavrsiti kobno po oboljelog.

Poslednje ažurirano ( ponedeljak, 30 maj 2016 22:15 )  

Info

Za više informacija