Dermatovenerološka oboljenja koja se lječe prirodnim vodama

El. pošta Štampa PDF
Dermatovenerološka oboljenja su vrlo specifična kako po svom nastajanju tako i po načinu liječenja. Poznato je da za većinu dermatoloških oboljenja je potreban dug period, kako liječenja tako i rehabilitacije.

Najčešća oboljenja na koja banjske vode djeluju blagotvorno u smislu liječenja i produženog perioda do novog recidiva su: vulgarna psorijaza, sa svim svojim klimčkim oblicima, sve vrste ekcema, bolesti vena i arterija, sve vrste gljivičnih oboljenja, oboljenja uzrokovana bakterijama i sekundarne infekcije postojećih dermatoveneroloških oboljenja.

 

 Moram da napomenem da banjske vode, takodje blagotvomo djeluju i na hromčna kožna oboljenja koja su tretirana raznim preparatima duži vremenski period, što je uzrokovalo lihenifikaciju postojeće dermatoze.

Vazno je istaci i da se veliki broj kožnih oboljenja ne može trajno izliječiti pogotovo ne u Ijekovitim banjama što nam i nije cilj ovog teksta, već uputa koja se kožna oboljenja mogu brže saniraju u banjskom okruženju uz pravilnu primjenu Ijekovitih voda, lijekova, ishrane i načina života sa maksimalnom relaksacijom i treningoin da se stresne situacije svedu na mimmum, jer poznato je da stres ima veliki uticaj na prvu pojavu, pogoršanje i skraćenje perioda recidiva dermatološkog oboljenja.

Jedna od rijetkih Ijekovitih voda u Evropi koja ima blagotvorno dejstvo na kožna oboljenja je banja Kulaši koja se nalazi nedaleko od Prnjavora a od Banjaluke na oko 4o knn.

Voda banje se karakteriše kao: kalcijum-natrijum-hidroksi-hloridno-sulfidno-visoko alkalno-oligomineralno-hipotremalna. 1 upravo njen visoki alkalitet djeluje, baktericidno,    antiinflamatorno,    keratolitički    i    desenzibilšuće    na dermatovenerološka oboljenja kao što su: vulgarna psorijaza, ekcemi različite etiologije, vulgarne akne, bakterijska infekcije, sve vrste hroničnih dermatoza, bolesti vena i arterija kao i gljivična oboljenja. Korištenjem ove banjske vode H2S podražuje receptore kože, uzrokujući iritaciju, blažeg stepena, u vidu hiperemije, i prelaskom u krv sulfidni joni postaju aktivni farmakološki faktori, koji pojačavaju svoju aktivnost stupajući u ćelijama u hemijske reakcije čime pospješuju stimulaciju i razvoj proteina, hormona i neke vrste enzima.

Nakon detaljnih ispitivanja došlo se do saznanja da se banjska voda može koristiti:

banjanjem, kupanjem, plivanjem, kao podloga za obloge na oboljela mjesta, ispiranjem, inhalacijama, orošavanjem i kao vrlo bitna karakteristika ove Ijekovite vode je da se ona direktno sa izvora može nesmetano koristiti za pijenje, jer je organoleptički dokazano da ima Ijekovita svojstva bez štetnih sastojaka u sebi.

Ranija iskustva su pokazala da se ,najbolji efekat u liječenju psorijaze pokazao kod pacijenata koji su koristili termalnu vodu ,naizmjenično u kadama i kupanjem u bazenima, zajedno sa lokalnom terapijom u početku sa niskoprocentnim steroidmim preparatima, kasnije neutralnim kremama uz obavezno konzumiranje vode uz svaki obrok po vlastitoj volji pacijenta. Sedativna terapija je isključivana kao nepotrebna već nakon nekoliko dana boravka u banji. 1 da napomenemo, najoptimalniji boravak pacijenata oboljelih od psorijaze bio je u prosjeku od sedam do deset dana.

 

Info

Za više informacija