Fiziološke promjene na koži tokom trudnoće

El. pošta Štampa PDF

truTokom trudnoće kod velikog broja žena na koži se pojavljuju promjene koje nakon porođaja spontano nestaju ili ostaju kao benigne promjene koje uglavnom imaju kozmetološki značaj. Uzrok ovih fozioloških promjena na koži su najčešće hormonalni, imunološki ili metabolički faktori.

 

 

 

Najčešće fiziološke kožne promjene tokom trudnoće su: pigmentacije, promjene na vezivnom tkivu (strije), promjene na noktima, žlijezdama, dlakama, sluznicama i hematološke promjene.

Hiperpigmentacije se javljaju kod 90% trudnica a izraženije su kod žena tamnije puti. Uglavnom su blago izražene i lokalizuju se na areolama dojki, pazušnim regijama, ragiji pupka, i perigenitalno. Hiperpigmentacije počinju uglavnom u prvom trimestru trudnoće, a progresija im traje do porođaja, nakon čega se uglavnom spontano povlače u cjelosti ili ostaju parcijalne rezidualne promjene. Pretpostavlja se da je uzrok ovih promjena, povišeni nivo hormona placente,ovarija i hipofize, mada se kao dodatni faktori za nastanak hiperpigmentacije mogu uzeti i melanociti kako zbog njihovog većeg broja tako i zbog njihove veće receptorne osjetljivosti na estrogen i progesteron.

Hloasma, melasma je stečena hipermelanosa koja se lokalizuje na licu u obliku simetričnih mrkih fleka,jasno ograničenih.Ova promjena je prisutna kod 75% žena i pojavljuje se tokom drugog trimestra takođe češće kod osoba tamnije puti. Razlikujemo tri tipa ovih promjena i to: prvi tip; promjene koje se lokalizuju na čelu,obrazima, gornjoj usni i i bradi, drugi tip; promjene se lokalizuju na obrazima i nosu, i treći tip; promjene se lokalizuju na regiji lica u nivou ugla donje vilice. Uzrok ovih promjena su uglavnom veći broj melanocita i njihova izraženija fiziološka aktivnost, mada se predpostavlja da na njihovo nastajanje utiču i drugi faktori kao što su: kontraceptivna sredstva, sunčeva svjetlost, nasledni faktori, ishrana, kozmetički preparati i razni oblici parazitoza. Ove promjene nestaju tokom prve godine nakon porođaja.

Strije se javljaju kod 90% trudnica tokom 6-7 mjeseca trudnoće. Uglavnom su lokalizovane na stomaku, dojkma, donjem dijelu leđa, nadlakticama, butinama i strije4slabinama. Tačan uzrok ovih promjena je nepoznat ali se predpostavlja da su posledica povećanog linearnog rastezanja kože kod osoba koje su preosjetljivije na povišenu adrenokortikalnu aktivnost, kao i na dejstvo estrogena i relaksina na kožu. Nakon porođaja ove promjene mjenjaju boku ali se spontano ne povlače.

Hirzutizam ili izraženija maljavost tokom trudnoće se lokalizuje na gornjoj usni, bradi, obrazima, ekstremitetima i pubičnoj regiji.Nakon porođaja promjene se spontano povlače.

Difuzno opadanje kose uglavnom se javlja nakon porođaja zbog naglog pada nivoa estrogena u plazmi, ali tokom prvih mjeseci nakon poroda ove promjene se normalizuju. Promjene na nokatim pločama i ( pojačana lomčjivost, listanje, razmekšalost kao i nokate deformacije) takođe prolaze nakoliko mjeseci nakon porođaja.

 

Poslednje ažurirano ( nedelja, 25 jul 2010 22:56 )  

Info

Za više informacija