Upotreba lasera u stomatologiji

El. pošta Štampa PDF

laserLaserska tehnologija je posljednjih godina znatno napredovala i njena je upotreba znatno uvećana. Laseri se danas primjenjuju u skoro svim oblastima medicine i stomatologije. Izraz LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) označava pojačanje svjetlosti stimuliranom emisijom zraka.

 

Važne osobine laserskih zraka su mogućnost njihovog fokusiranja na male površine, velika djelotvornost i preciznost koja se može ostvariti s malom količinom energije.
Postoji podjela lasera na lasere za meka tkiva, lasere za tvrda tkiva, te lasere za meka i tvrda tkiva.
Danas su laseri našli primjenu u svim oblastima stomatologije. učestvuju u procesu ozdravljenja tkiva te je prisutna povećana aktivnost ultrastrukturalnih ćelijskih elemenata i organela, kao i povećana sintetička aktivnost enzima.
Zato su tretmani velikog broja različitih patoloških stanja u oralnim mekim tkivima kao što su: herpesne lezije, afte, postoperativni edem, brže zarastanje rana, terapija parodontalnih oboljenja, gingivita i drugo, dokazali bolje i brže rezultate u poređenju s konvencionalnim postupcima liječenja.
Kad su u pitanju procedure na mekom tkivu, laserski sistemi su idealno rješenje kada se zahtijevaju incizija, ekscizija, drenaža abscesa i koagulacija mekog tkiva u oralnoj i maksilofacijalnoj hirurgiji, redukcija gingivalne hipertrofije, endodonske i mnoge druge procedure.


Bez anestetika
 

Njihove mogućnosti su naročito impresivne u otklanjanju karioznih lezija sa zuba, običnim jezikom rečeno, plombiranje bez anestezije i bez bola.
Pri upotrebi lasera potreba za anestetikom bitno je smanjena, a u nekim slučajevima anestetik nije potreban čak i kod pacijenata kod kojih je i za najmanje zahvate potrebna primjena anestetika. Naime, upotrebom lasera nije potrebno brušenje zuba mehaničkom brusilicom koja dodirom provocira bol. Laserska stomatologija bitno smanjuje krvarenje jer svjetlo visoke energije pomaže zgrušavanju krvi kod izloženih krvnih žila, što znači da se neki zahvati kod pacijenata koji su na trajnoj antikoagulantnoj terapiji mogu raditi bez smanjivanja doza lijeka.
Terapija laserom smanjuje i potrebu za antibioticima. Naša su usta prepuna bakterija, tako da svakim “klasičnim” zahvatom neizbježno unosimo bakterije u dijelove tkiva u kojima one stvaraju štetne produkte.
Upotrebom lasera bakterijske infekcije svedene su na minimum jer visokoenergetska zraka uništava bakterije i sterilizira područje djelovanja. Time su i oštećenja okolnih tkiva svedena na minimum, rane zarastaju brže, a tkiva se mogu u potpunosti jednostavnije regenerirati.
Laseri niskog intenziteta mogu biti upotrijebljeni za rano otkrivanje karijesa. Pri izradi zubnih ispuna, osnovna prednost lasera je da smanjuju ili u potpunosti uklanjaju potrebu za upotrebom lokalnog anestetika i tradicionalne zubarske bušilice te da uništavaju bakterije koje se nalaze u zubnoj šupljini karijesa, što znatno povećava trajnost zubnog ispuna.
Zubna osjetljivost, također, se uspješno smanjuje laserom kojim se zatvaraju tubuli - smješteni na korijenu zuba koji su odgovorni za osjetljivost na temperaturnu razliku. U slučajevima kada se zubno meso povuče te ogole zubni vratovi, moguće je na duži rok smanjiti zubnu osjetljivost te vratiti zubno meso na zubni vrat.
Stomatološki laseri mogu preoblikovati zubno meso i koštanu supstrukturu da bi oslobodili zdravu zubnu caklinu. Problem osmijeha koji otkriva previše zubnog mesa, također, se uspješno rješava laserom, odnosno preoblikovanjem zadebljanog zubnog mesa. Lasersko uklanjanje frenuluma idealan je način terapije kod djece čiji je jezik vezan podjezičnom produženom vezicom te kod beba kojima tako slabo pomičan jezik može predstavljati smetnju kod hranjenja.
Laserska frenulektomija može pomoći da se uklone nepravilnosti govora. Zahvati uklanjanja prekomjernog mekog tkiva koje je nastalo dugotrajnim nošenjem proteze ili iz drugih razloga, mogu biti bezbolni, a nakon tih zahvata nije potrebno šivanje, što uveliko ubrzava i olakšava oporavak.


Trenutno olakšanje

Stomatološkim laserima mogu se bezbolno ukloniti tumori sa zubnog mesa, nepca, obraza i usnica, osim toga, laserima se brzo smanjuje bol i smiruje upala temporomandibularnog zgloba. Tretiranjem herpetičnih lezija laserom dobiva se skoro trenutno olakšanje i bitno skraćuje vrijeme zarastanja. Laseri niskog energetskog nivoa koriste se za ubrzavanje postupaka izbjeljivanja zuba.
Svi laseri funkcioniraju na principu isporuke energije u obliku svjetla. Kada se koristi za hirurške i stomatološke postupke, laser djeluje kao instrument za rezanje ili isparavanje tkiva na koje se primjenjuje. Kada se koristi za „liječenje“ plombe, laser pomaže da se ojača vezanje plombe sa zubom. Kada se koristi prilikom procedure izbjeljivanja zuba, laser djeluje kao izvor topline i pojačava efekt agenata za bijeljenje zuba.


Značajne prednosti
Evo još nekoliko prednosti upotrebe lasera:

  • Nisu bučni i ne zagrijavaju se kao konvencionalne brusilice, 
  • Bezbolniji su u nekim slučajevima, odnosno smanjuju potrebu za anestezijom,  
  • Mogu smanjiti anksioznost pacijenata kojima je upotreba stomatoloških brusilica stvara nelagodu,  
  • Smanjuju krvarenje i otjecanje tokom liječenja mekih tkiva,  
  • Mogu sačuvati više zdravog zuba tokom čišćenja zubne šupljine.

 

 

Poslednje ažurirano ( utorak, 22 novembar 2016 21:45 )  

Info

Za više informacija