Bolesti koje "NE VOLE" sunce

El. pošta Štampa PDF

sunce-medicomU zadnje vrijeme postoje velike dileme da li je sunce štetno po zdravlje, pa smo došli u situaciju da neke osobe već toliko imaju strah od sunca da se i u jutarnjim , kao i večernjim satima 'skrivaju' od Njega.
Ima tu i istine ali moram da napomenem da ima dosta i nepotrebnog straha.

Sunce je izvor zivota i to ne smijemo da zaboravimo, ali naš suravi odnos prema prirodi je napravio to da se sada zbog uništenog ozonskog omotača moramo da 'skrivamo' od blagotvornog dejstva sunca.
Daleko je veći broj oboljenja koja se liječe pod uticajem sunca, ali mi ćemo ovaj put da nešto više kažemo o oboljenjima koja nastaju ili se pogoršavaju nakon nekotrolisanog izlaganja suncu.
Postoje oboljenja koja nastaju nakon direktnog kontakta sa suncem ukoliko je koža ne pripremljena, i tu prvo spominjema fotodermatitis i sunčanu urtikariju.
Kod ovih oboljenja uz fotosenzibilizator i svjetlo u alergološkoj reakciji učestviju i mionološki mehanizmi.
Fotosenzibilizator pod uticajem svjetla se aktivira, veže uz proteine kože i postaje potpuni antigen koji nakon toga pokreće imunološku reakciju koja uzrokuje promjene na koži.
Ova oboljenja se manifestuju, crvenilom na koži, peckanjem, svrabom, pojavljivenjem mjehurića koji su ispunjeni bistrim sadržajem a nakon pucanja ostavljaju sitne kraste koje obično prolaze bez trajnih posledica ako se na vrijeme prekine izlaganje suncu.
Važno je znati da se sunčana ili solarna urtikarija vrlo teško može liječiti antihistaminicima, i u terapiji se obično koriste antimalarici ili se prije izlaganja suncu ako je to potrebno i neizbječno, organizam se prije izlaganja suncu na nakoliko mjeseci pripremi sa odgovarajućim fotohematerapeuticima, pod nadzorom dermatovenerologa.
Ovdje je važno napomenuti fototoksični dermatitis koji nastaje zbog direktnog dejstva UV zračenja i fotosenzibilizirajuće materije bez koje ne može da se razvije ovo oboljenja.
Fotosenzibilizirajuće materije su raznog porijekla i na koži se nalaze u raznim oblicima, i dolaze na različite načine. To su najčešće furokumarini, eozin, hlorpromazin, katranski preparati, razne akridinske boje i psoraleni. Ove materije mogu dolaziti na kožu direktno u raznim kozmetičkim preparatima, ali se tako|e pojedine fototoksične materije mogu unositi i preko organa za varenje a to su do sada najčešće, supstance koje se nalaze u raznim vrstama lijekova kao što je, fentiazin, tetraciklini, piroksikam, i fluorokinoloni.
Ovdje treba napomenuti da UV zračenja koje koža dobro podnosi, samo u prisustvu ovih supstanci dolazi do fototoksičnog dermatitisa, koji se manifestuje, crvenilom fototoksicni-dermatitisuz osjećaj pečenja, pojavljivanjem mjehurića iapunjenim bistrim sadežajem koji pucaju ali ovdje treba imati na umu da nakon prolaska ovih simptoma ipak ostaju pigmantacije koje dugo traju i ukoliko su na vidljivim dijelovima tijela oboljelim stvaraju estetske probleme.
Tako|e se u našem podneblju vrlo često sreću toksični dermatitisi koji su uzrokovani kozmetičkim sredstvima kao što su razne mirisne vodice, parfemi, toaletne vode nakon prijanja.
Najpoznatiji fototoksični dermatitis koji je izazvan ovim supstancama je Berloque dermatitis a osnovni uzrok reakcije na koži je oleum bergamote koje u kontaktu sa UV zracima dovode do alergijskih promjena na koži i to samo na mjestima gdje se nalazi mirisno sredstvo.
U toku ljetnih mjeseci je nakon boravka u prirodi vrlo čest i Phytophotodermatitis, oboljenja koje je uzrokovano furokumarinima koji se nalaze u biljkama i nakon kontakta sa suncem dolazi do promjena na koži koje se lokalizuju na mjestima na kojima su osobe dolazile u kontakt sa boljkama.
Polimorfna svjetlosna erupcija je oboljenje koje se javlja nakon izlaganja suncu i to kod osoba koje su preosjetljive i nisu pripremale kožu za sunčanje, a manifestuje se na fotoeksponiranim predjelima sa svrbežom, crvenilom, sitnim papulicama, mjehurićima i crvenim plakovima pa je i po raznolikoj kliničkoj slici i dobilo naziv.
 

Info

Za više informacija